Skip links

Kontrole podatkowe w pierwszej połowie 2022

Ministerstwo Finansów ujawniło dane dotyczące kontroli podatkowych wszczętych w pierwszej połowie 2022 roku. Było ich blisko 8.500, czyli 16% więcej niż w analogicznym okresie w 2021 roku. Szokuje również ich skuteczność: 97,5% kontroli było pozytywnych, czyli zakończonych znalezieniem przez kontrolujących błędów, których konsekwencją były uszczuplenia podatkowe. Łączna kwota znalezionych uszczupleń przekracza 1,5 mld zł.

Dlaczego takie wyniki?

Jeżeli chodzi o liczbę wszczętych kontroli, to odpowiedź jest prosta: urzędy wróciły do “normalnej” pracy, po czasach pandemii. Jeżeli chodzi o wyniki kontroli – tutaj prostej odpowiedzi nie ma. Możemy jedynie domniemywać, że w wielu przypadkach kontrolujący posiłkują się zupełnie inną linią interpretacyjną niż przedsiębiorcy. Przecież to niemożliwe, żeby praktycznie każdy przedsiębiorca świadomie oszukiwał fiskusa.

Sprawy sądowe

Ministerstwo Finansów ani Krajowa Administracja Skarbowa nie publikują jednak informacji dotyczących liczby kontroli, które kończą swój bieg przed sądami administracyjnymi.

Czy jest na to lekarstwo?

Od kontroli podatkowej niestety nie da się ubezpieczyć. Jest jednak możliwość zapewnienia sobie wsparcia prawników, doradców podatkowych i radców prawnych, którzy będą asystowali przedsiębiorcy podczas kontroli podatkowej oraz podczas ewentualnego sporu przed sądami administracyjnymi. Warto pamiętać, że jednym z narzędzi, które stosują kontrolujący jest blokada rachunku bankowego, co może się wiązać z tym, że w przypadku kontroli nie będziemy mogli fizycznie wynająć prawnika, bo nie będziemy mieli jak za jego pracę zapłacić. Dzięki polisie Allianz Podatnik nie musimy się martwić takimi rzeczami – wszystkie koszty wygenerowane przed prawników pokryje ubezpieczyciel – od momentu przyjścia kontroli do firmy, poprzez wszystkie etapy sporu, aż do rozstrzygnięcia sporu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.