Skip links

Zwiększona liczba wniosków o indywidualne interpretacje podatkowe

Krajowa Administracja Skarbowa podała informację dotyczącą liczby wniosków dotyczących udzielania indywidualnej interpretacji podatkowej w pierwszych ośmiu miesiącach 2022 roku.

Jest więcej zapytań niż w roku ubiegłym

W okresie od stycznia do końca sierpnia 2022 roku do Krajowej Administracji Skarbowej wpłynęło 21.124 wniosków o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej. W analogicznym okresie 2021 roku takich zapytań było 20.790, a więc mamy delikatny wzrost. Najwięcej zapytań było w pierwszych trzech miesiącach roku. Jest to zapewne pokłosie Polskiego Ładu, czyli największej reformy podatkowej od wielu lat.

PIT i VAT są najtrudniejszymi podatkami dla przedsiębiorców

10.094 pytań zadanych do KAS dotyczyło podatku PIT, 7.449 zł pytań dotyczyło podatku VAT. Podium zamyka CIT z liczbą 2.494 pytań.

Czy jest jakaś alternatywa?

Złożenie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji może wiązać się z ryzykiem wystąpienia kontroli podatkowej w przedsiębiorstwie. Organ może stwierdzić, że skoro przedsiębiorstwo ma wątpliwości podatkowe, to w przeszłości mogło np. stosować błędnie przepisy prawa. Ubezpieczenie Allianz Doradca może być ciekawą alternatywą dla wielu firm. Jest to unikalny i innowacyjny produkt ubezpieczeniowy, który można porównać do abonamentu na usługi doradztwa podatkowego. Przedsiębiorca wybiera liczbę 3, 6, 12 lub 24 pytań w ciągu roku polisowego, płaci z góry określoną składkę i może zadawać pytania do Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy. Nasz Klient ma gwarancję otrzymania odpowiedzi w przeciągu 11 dni oraz jest pewny, że niezależnie od stopnia trudności pytania nie będzie musiał ponosić dodatkowych opłat – jedynym kosztem jest opłacenie składki za ubezpieczenie.