Skip links

Zamieszanie wokół Polskiego Ładu

Polski Ład, czyli największa od wielu lat reforma systemu podatkowego wdrożona po bardzo krótkim vacatio legis z dniem 1 stycznia 2022 roku, której bali się wszyscy przedsiębiorcy oraz księgowi pokazuje, że te obawy nie były bezpodstawne. Wydaje się, że jest to ostatni dzwonek, aby zabezpieczyć swój biznes i swoją odpowiedzialność skarbową i podatkową.

Niższe wynagrodzenia

Podczas naszych rozmów z przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobowe działalności gospodarcze w końcówce 2021 roku padały przede wszystkim zarzuty, że Polski Ład uderzy właśnie w nich, zabraniając im traktowania składki za ubezpieczenie zdrowotne jako koszt uzyskania przychodu. Początek 2022 roku przyniósł nie lada niespodziankę dla pracowników, którym na konto wpłynęły mniejsze wynagrodzenia niż do tej pory, mimo tego, że rząd obiecywał, że tzw. klasie średniej, dzięki zastosowaniu “ulgi” nic się nie zmieni.

Dezinformacja wśród pracowników KAS

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej zrzeszeni w Międzyzakładowym Związku Zawodowym Zawodowa Alternatywa w Krajowej Administracji Skarbowej wystosowali list otwarty do premiera oraz ministra finansów informując ich o braku możliwości informowania obywateli i przedsiębiorców jak interpretować przepisy Polskiego Ładu, ponieważ sami takich szkoleń nie przeszli, a rząd właśnie na nich zrzuca całość odpowiedzialności za przestrzeganie tych przepisów.

Link do listu otwartego: https://www.facebook.com/zwiazkowaalternatywa/photos/a.556551428208490/1183011655562461/